Zmýdelňování lipidů a vlastnosti mýdel
Laboratorní protokol z chemie
-//-
-//-
Kvarta
Téma: Zmýdelňování lipidů a vlastnosti mýdel
Princip:
Silné kyseliny a zásady hydrolyzují triglyceridy. Při reakci se zásadami vznikají soli mastných kyselin (mýdla) a glycerol. Mýdla lze z roztoku vysrážet zvýšením koncentrace solí (vysolováním), nerozpustnou sraženinou tvoří také soli mastných kyselin s kovy alkalických zemin. Ve vodném roztoku mýdla, jako soli slabých kyselin a silných zásad, hydrolyzují a jejich roztoky mají zásaditou reakci.
Chemikálie:
· Roztok KOH v etanolu (w=10%) (C,F)
· Roztok CaCl2 (w=10%)
· NaCl
· Rostlinný olej
Pomůcky:
· Zkumavky
· Pipety
· Vodní lázeň
· Indikátorový papírek
Postup:
a) Zmýdelnění lipidů
Do zkumavky odlijeme asi 0,5 cm3 oleje a nepipetujeme 5 cm3 ethanolového roztoku hydroxidu draselného. Promícháme a dáme na vroucí vodní lázeň. Asi po 15 minutách přidáme 5 cm3 vody a pokračujeme v zahřívání až do odpaření etanolu. Získáme zakalený opalescentní roztok mýdla.
b) Vlastnosti mýdlového roztoku
Zkumavku s roztokem mýdla uzavřeme zátkou a intenzivně protřepeme. Roztok pění. Změříme pH roztoku indikátorovým papírkem.
c) Vysolování mýdla
K 1 cm3 mýdlového roztoku z pokusu a) přidáme opatrně pevný NaCl. Po každém přidání roztok ve zkumavce protřepeme, aby se sůl dobře rozpustila. V přidávání soli pokračujeme až do vysolení mýdla v podobě klihovité sraženiny. Sraženinu necháme usadit, roztok nad ní slijeme a vysolené mýdlo rozpustíme přidáním 5 cm3 destilované vody.
d) Sražení mýdla
K 1 cm3 mýdlového roztoku z pokusu b) přilijeme 0,5 cm3 roztoku chloridu vápenatého. Sraženinu necháme usadit, kapalinu slijeme. Pokusíme se rozpustit sraženinu přidáním 5 cm3 destilované vody, výsledek porovnáme s pokusem c).
Závěr: